LIIkumishäirega noor

Liikumispuue on üldine termin mitmesuguse iseloomu ja raskusastmega puuete kohta, nagu halvatused, nõrkused, liigutuste koordinatsiooni häired, amputatsioonid, aju- ja selgrootraumad, tserebraalparalüüs jt.

Eestis on liikumispuudega lapsi üle 5000. See arv ei vähene, pigem vastupidi. Seda põhjustab meditsiini areng (väga raskes seisundis lapsed suudetakse elule päästa sünnituse, haiguse või trauma järel), traumad (liiklusõnnetused jm), keskkonna mõjurid (inimorganismile kahjulikud ained, müra jne) ja sotsiaalsed probleemid.

liikumispuude põhjused

Kõige suurema rühma (keskmiselt kaks last 1 000 elusalt sündinud lapse kohta) liikumispuudega lastest moodustavad kesknärvisüsteemi kahjustusega lapsed. Rahvakeeli öeldult tähendab see halvatust. Kahjustus ajus on tekkinud erinevatel põhjustel sünnieelselt, –aegselt või –järgselt. Suur riskirühm on enneaegsed lapsed. Võib esineda kõneprobleeme. Neljandikul kesknärvisüsteemi kahjustusega lastest lisanduvad nägemisprobleemid, osal lastest on kuulmislangus. Seega lisandub 80% juhtudest lapse liikumispuudele ka muid kergemaid või raskemaid probleeme.

Liikumispuudega laste hulka kuuluvad ka seljaajusongaga lapsed. See puue aeglustab või takistab lapse motoorika arengut. Puude raskus sõltub kahjustuse kõrgusest seljaajus. Puuet ei saa välja ravida ega olematuks muuta, kuid rehabilitatsiooni, õigeaegse ravi ja abivahenditega saab toetada lapse aktiivset osalemist elus.

Liikumispuue võib tekkida ka traumade, liiklusõnnetuste, raskete haiguste tagajärjel. Neil puhkudel sõltub puude raskus ja komplitseeritus kahjustuste ulatusest, närvisüsteemi kaasatusest jm–st.

Ka kaasasündinud (geneetilisi) lihashaigusi põdevate laste liikumispuue ei parane ajas, vaid pigem süveneb. Vähesel määral esineb ka lapsi, kes on sündinud jäsemete väärarenguga või puudumisega.

Seega — tulenevalt liikumispuuet põhjustavast diagnoosist on erinevad ka liikumispuudega laste vajadused, erinev on nii iseseisev toimetulek kui ka hariduslikud erivajadused.

Vaata ka TARTU ÜLIKOOLI õppevideot:

LIIKUMISPUUDEGA NOORE KAASAMISEL:

  • ürituse kavandamisel mõtle, kuidas saad aidata transpordiga, mille puudumine võib kujuneda noore osalemisel takistuseks. Projektide kirjutamisel arvesta invatranspordi maksumusega.

  • liikumisabivahendi kasutaja jaoks on ratastool või kargud teda liikuma aitav vahend, mitte liikumise piiraja;

  • paku noorele võimalust valida ruumis sobiv koht, kust ta saab vajadusel iseseisvalt väljuda;

  • võimalda noorele ruum ja koht vahepeal pikutamiseks - keegi ei suuda terve päeva ühes asendis istuda;

  • kui tegevus toimub jaheda ilmaga õues, siis arvesta, et toolis istujal hakkab kiiremini külm kui liikujal;

  • ratastooli lükates jälgi teekatet - ootamatu auk või serv võib inertsist istuja toolist välja paisata. Pinnaseteel (muru, liiv, kruus) ja järsust kaldast alla abistamisel tõmba tooli selg ees;

  • riputa visuaalsed materjalid seinale istuja silmade kõrgusele;

  • ära kasuta ratastoolis noort asjade süleshoidjana;

  • ära "raba" tugikeppide kasutajat abivahensist ega käest - ta vajab neid tasakaalu hoidmiseks.

Ma tahan ise oma elu juhtida

Life with a secret